Zamknij

Ostatnia sesja Rady Powiatu kadencji 2018-2024

12:30, 04.05.2024 . Aktualizacja: 20:58, 06.05.2024
Skomentuj

26 IV 2024 r. odbyła się 75. sesja Rady Powiatu Radzyńskiego. Była to ostatnia sesja w kadencji 2018-2024.

Pierwszym po sprawach organizacyjnych punktem obrad było sprawozdanie starosty radzyńskiego Szczepana Niebrzegowskiego. Rozpoczął on swoje wystąpienie od poinformowania, że powiat radzyński otrzymał dotację na zastąpienie ostatniego drewnianego mostu w powiecie znajdującego się w Sokulu nowym żelbetonowym. Pokryje ona 50% kosztów budowy. Druga połowa będzie pochodziła ze środków powiatu. Ponadto gmina Kąkolewnica wyłoży pieniądze na remont drogi po obu stronach mostu. 28 marca podpisał on umowę z Przedsiębiorstwem Robót Drogowych z Lubartowa na przebudowę dróg Żelizna – Kolembrody i Przegaliny Duże – Żulinki. Został już odebrany odcinek chodnika w Ulanie Dużym. Wykonywany jest chodnik w Żakowoli Poprzecznej i Skokach. Zarząd Powiatu Radzyńskiego w ramach naboru uzupełniającego złożył wniosek na dofinansowanie remontu drogi od Ustrzeszy przez Lisiowólkę do Ostrówek. 3 IV starosta był obecny na otwarciu Punktu Informacji Turystycznej w pałacu Potockich w Radzyniu; 4 IV – na radzyńskich obchodach Światowego Dnia Świadomości Autyzmu zorganizowanych przez SOSW; 5 IV – na promocji książki Teresy Pływacz w Lisiowólce; 12 IV – na obchodach 550-lecia województwa lubelskiego w Lublinie; 14 IV – na turnieju siatkówki oldbojów w Radzyniu; 14 IV – na jubileuszu 5-lecia zespołu Przyjazne Nuty w Radzyniu; 16 IV – na spotkaniu mieszkańców z geodetami w Bełczącu w sprawie planowanej komasacji gruntów; 19 IV – na okręgowych radzyńskich eliminacjach Mistrzostw Pierwszej Pomocy PCK; 20 IV – na akcji sprzątania lasu w Olszewnicy; 21 IV – na Mszy pożegnalnej dla maturzystów; 22 IV – na podsumowaniu w siedzibie OHP projektu dotyczącego integracji uchodźców. Starosta zapowiedział też, że już po sesji będzie uczestniczył w oficjalnych pożegnaniach absolwentów I LO i ZSP. Na koniec swojego wystąpienia starosta złożył gratulacje zwycięzcom wyborów samorządowych z terenu powiatu.

Kolejnym punktem obrad była informacja przewodniczącego Rady Powiatu – Roberta Mazurka. Przypomniał on pozostałym radnym o konieczności złożenia do końca kwietnia oświadczeń majątkowych. Wpłynęło kolejne pismo od człowieka odpowiedzialnego za groźby karalne. Dołączy ona do dokumentacji sprawy.

Piątym punktem obrad była informacja Komendanta Powiatowego Policji o stanie bezpieczeństwa publicznego. Nie była ona odczytywana na sesji. Radny Tadeusz Sławecki podziękował za zabezpieczenie wizyty wicepremiera Władysława Kosiniaka-Kamysza. Starosta Szczepan Niebrzegowski podkreślił zgodną współpracę władz powiatu i policji. Radna Maria Szajda-Cupryn pogratulowała dobrej atmosfery panującej w komendzie. Złożyła zarazem propozycję, by zatrudnić tam psychologa, który pomagałby policjantom, gdyż wykonują stresującą pracę. Zapytała, czy zdarzają się skargi na policjantów w sprawie nadużywania władzy. Komendant odpowiedział radnej, że jest psycholog w komendzie wojewódzkiej, który przyjeżdża także do komend powiatowych, w tym do radzyńskiej. Na pytanie o skargi odpowiedział, że zdarzają się, ale nie dotyczą nadużywania siły, tylko innych spraw. Rozstrzygane są różnie – czasem pozytywnie, czasem negatywnie.

Szóstym punktem obrad była informacja Komendanta Państwowej Straży Pożarnej o stanie bezpieczeństwa powiatu w zakresie ochrony przeciwpożarowej. Nie była ona odczytywana na sesji. Starosta podziękował komendantowi za współpracę. Zwrócił też uwagę na dobrą współpracę między zawodową strażą a ochotniczymi strażami. Komendant wzajemnie podziękował staroście, dodając, że nie ma czego się wstydzić, jeśli chodzi o wyposażenie kierowanej przez niego jednostki.

Siódmym punktem była informacja prezesa Zarządu Oddziału Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP o stanie bezpieczeństwa powiatu w zakresie ochrony przeciwpożarowej. Nie była ona odczytywana na sesji. Radny Tadeusz Sławecki poinformował, że trwają prace nad ustawą o ochronie ludności, w której przewidziane będą zadania także dla OSP. Informował też o zmianach w sposobie finansowania ochotniczych straży. Poruszył temat organizacji zawodów sportowo-pożarniczych. Radny podniósł też zarzut, że w OSP powiatu radzyńskiego jest słaby przepływ informacji, a na dowód tej tezy przytoczył fakt, że żadna z nich nie wzięła udziała w zawodach strażackich w Piaskach. Starosta odpowiedział mu, że informacja na temat tych zawodów została przekazana. Stwierdził, że temat trzeba wyjaśnić.

Siódmym punktem obrad było sprawozdanie Zarządu Powiatu z realizacji "Rocznego programu współpracy powiatu radzyńskiego z organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego za 2023 roku". Nie było ono omawiane na sesji.

Ósmym punktem była "Informacja o przyznanych dotacjach w ramach konkursów ofert na realizację w 2024 roku zadań publicznych w zakresie upowszechniania sportu; upowszechniania turystyki i krajoznawstwa; działań na rzecz osób niepełnosprawnych; kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i tradycji". Nie była ona omawiana na sesji.

Dziewiątym punktem obrad była "Ocena zasobów pomocy społecznej". Ta informacja też nie była omawiana na sesji. Głos w tym punkcie zabrała radna Maria Szajda-Cupryn. Podziękowała za uchwałę intencyjną w sprawie kupna działki pod budowę ośrodka dla osób niepełnosprawnych oraz za kilka programów im poświęconych. Zwróciła jednak uwagę, że z raportu wynika, że powiat radzyński w zakresie polityki społecznej jej zdaniem ma spore zaległości, nie ma bowiem na jego terenie domów pomocy społecznej, mieszkań treningowych i wspomaganych, noclegowni, ogrzewalni, ośrodków interwencji kryzysowej, ośrodków wsparcia, placówek specjalistycznego poradnictwa.

Dziesiątym punktem obrad było sprawozdanie z pracy Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Radzyniu Podlaskim. Było ono prezentowane przez dyrektora Roberta Lisa i jego współpracowników – wicedyrektorów i główną księgową. Z uwagi na jego obszerność opublikowany zostanie oddzielny artykuł na ten temat.

Jedenastym punktem obrad były uchwały. Pierwszą z nich była uchwała w sprawie przyjęcia projektu Strategii Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Radzynia Podlaskiego na lata 2024-2027. Została ona podjęta jednogłośnie.

Drugą uchwałą była uchwała w sprawie zmiany uchwały w sprawie udzielenia przez powiat radzyński poręczenia kredytu długoterminowego.

Trzecią uchwałą, której nie było w pierwotnym porządku obrad, była uchwała w sprawie odmowy udzielenia zgody na rozwiązanie stosunku pracy z radnym. Chodzi o radnego Tomasza Stephana, którego jego pracodawca – radzyński oddział Kasy Rolniczych Ubezpieczeń Społecznych – chce zwolnić z pracy. Zgodnie z prawem w przypadku zwalniania z pracy radnego Rada Powiatu musi wyrazić swoją opinię na ten temat. KRUS przysłał Radzie swoje wyjaśnienia, według których jako powód zwolnienia podano utratę zaufania z powodu niewłaściwego nadzoru nad podwładnymi. Komisja Skarg i Wniosków Rady Powiatu uznała to uzasadnienie za nieprzekonywujące i ogólnikowe. Zasugerowano, że faktyczne powody są inne. Przewodniczący wysłał prośbę o przysłanie dokumentów potwierdzających zarzuty wobec zwalnianego, jednak w odpowiedzi wyjaśniono, że jest to niemożliwe, gdyż konieczne byłoby ujawnienie dokumentów z poufnymi informacjami. Złożono w związku z tym wniosek o podjęcie uchwały odrzucającej wniosek. Radny Jakub Jakubowski dopytywał się, czy Rada w ogóle może się nie zgadzać na zwolnienie czy też może tylko jedynie wyrażać opinię na ten temat. Zastępca przewodniczącego Rady, radny Zbigniew Smółko, odpowiedział, że przepis mówi o wyrażeniu zgody, a nie tylko opinii, ale tylko wtedy, gdy zwolnienie ma związek z pełnieniem mandatu. Dodał, że w wypadku, gdyby brak zgody był nieuzasadniony, w myśl prawa pracodawca może zwrócić się o rozstrzygnięcie sprawy do sądu pracy. Radny Tadeusz Sławecki powiedział, że Rada nie ma uprawnień do oceniania funkcjonowania innego miejsca pracy. Nie podobało mu się posiedzenie Komisji Skarg i Wniosków. Jego zdaniem przekroczyła ona swoje kompetencje. Radna Anna Szymala pytała, w jakim trybie przewodniczący wysyłał pismo do KRUS-u z prośbą o dokumenty. Przewodniczący odpowiedział, że działał w oparciu o wnioski Komisji i że nie widzi problemu, zwłaszcza że szybko uzyskał odpowiedź. Radna Maria Szajda-Cupryn, przewodnicząca Komisji, także stwierdziła, że wszystko było zgodne z procedurą. Radny Zbigniew Smółko stwierdził natomiast, że w uzasadnieniu uchwały nie ma żadnego uzasadnienia twierdzenia, że Tomasz Stephan został zwolniony z powodu bycia radnym. Postulował w związku z tym, by uchwałę poprawić. Radna Anna Szymala zarzuciła przewodniczącemu, że naruszył termin 30 dni. Przewodniczący odpowiedział, że stało się tak, bo tyle trwała procedura. Radny Jakub Jakubowski przyłączył się do apelu radnego Zbigniewa Smółki, by wskazać uzasadnienie uchwały. Radna Maria Szajda-Cupryn odpowiedziała, że nie było podstaw do zwolnienia. Uchwała została podjęta większością 11 głosów przy 3 głosach przeciwnych i 4 głosach wstrzymujących się.

Ostatnim punktem porządku obrad był punkt "Wolne wnioski". Starosta Szczepan Niebrzegowski w jego ramach podziękował wszystkim radnym za ich pracę przez całą kadencję 2018-2014, wręczając im pamiątkowe dyplomy. Z kolei przewodniczący Rady złożył gratulacje staroście. Potem była jeszcze minuta ciszy dla uczczenia dwóch zmarłych radnych oraz na sam koniec zrobienie pamiątkowego zdjęcia.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu radzyninfo.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%