Zamknij

Sprawozdanie z pracy szpitala na sesji Rady Powiatu

06:01, 05.05.2024 .
Skomentuj
reo

Na ostatniej sesji Rady Powiatu kadencji 2018-2024, która odbyła się 26 IV 2024 r., przedstawione zostało sprawozdanie z pracy Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Radzyniu Podlaskim. Było ono prezentowane przez dyrektora placówki Roberta Lisa, wicedyrektorów Dorotę Domańską i Jarosława Sosnowskiego oraz przez główną księgową Elżbietę Brzozowską.

Na początku zaprezentowano radnym wyświetlone przez elektroniczny rzutnik dane statystyczne dotyczące działalności szpitala. Jak powiedziała wicedyrektor Dorota Domańska, lata 2019-2023 były dla szpitala ciężkie ze względu na pandemię. Był to także okres mniejszego obłożenia. Koniec okresu pandemii oznaczał powrót do normalnego przyjmowania pacjentów. W oddziale chirurgicznym w 2023 r. zajętych było 96% łóżek. Dyrektor zwrócił uwagę na zmniejszenie ilości hospitalizacji diagnostycznych, a wzrost ilości hospitalizacji leczniczych. Najwięcej osób w szpitalu zmarło w 2020 roku, to jest roku pandemii, głównie na oddziale wewnętrznym i na SOR-ze. W oddziale wewnętrznym była wydzielona część dla pacjentów z COVID-em. W najtrudniejszym okresie było tam 50 łóżek.

Najmniej osób w omawianym w sprawozdaniu okresie (2019-2023) zmarło w radzyńskim szpitalu w minionym roku, to jest 2023. W szpitalu wzrasta ilość operacji na oddziałach chirurgicznym i urazowo-ortopedycznym.

W 2023 r. wykonano o 600 operacji więcej niż w roku 2019. Wzrasta także ilość badań w pracowniach tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego i endoskopowej. W omawianym okresie zwiększyła się prawie trzykrotnie.

W radzyńskim szpitalu rodzi się za to coraz mniej dzieci. Często kobiety z powiatu radzyńskiego zamiast w Radzyniu rodzą w Białej Podlaskiej albo Lubartowie.

Pośród poradni specjalistycznych czołową rolę odgrywa poradnia ortopedyczna, w której udzielanych jest najwięcej świadczeń zdrowotnych. Drugie miejsce zajmuje poradnia chirurgiczna. Jest też nowo utworzona poradnia urologiczna. Nastąpił wzrost ilości świadczeń w poradni medycyny pracy, a także poradniach kardiologicznej, chirurgicznej i alergologicznej. W 2022 r. zostały otwarte nowe poradnie: chorób wewnętrznych i pediatryczna. Opieką są objęci pacjenci wychodzący z oddziałów szpitalnych – ci, którzy nie wymagają specjalistycznego leczenia. Wzrasta ilość świadczeń udzielanych w ramach podstawowej opieki medycznej.

Opieka ambulatoryjna i środowiskowa z zakresu zdrowia psychicznego realizowana jest w poradni zdrowia psychicznego, oddziale leczenia środowiskowego i w poradni odwykowej. Realizowane są założenia t. zw. reformy psychiatrycznej, polegającej na obejmowania pacjenta opieką w miejscu jego zamieszkania i ograniczania hospitalizacji. W 2023 r. trzykrotnie zwiększyła się ilość porad udzielonych w miejscu zamieszkania. W skład zespołu leczenia środowiskowego wchodzą lekarze, pielęgniarki, pracownik socjalny, terapeuci środowiskowi. Są wykonywane zastrzyki pomagające funkcjonować pacjentom. W ramach oddziału psychiatrycznego realizowane są świadczenia z zakresu rehabilitacji psychiatrycznej.

Po przedstawieniu powyższych informacji głos zabrała główna księgowa szpitala, która przedstawiła ekonomiczną część sprawozdania. Dwukrotnie w stosunku do roku 2019 wzrosły przychody z Narodowego Funduszu Zdrowia, podobnie jak inne przychody medyczne, natomiast przychody finansowe w 2023 r. były na poziomie około pół miliona złotych. Struktura kosztów nie zmieniła się, ale koszty wynagrodzeń podwoiły swoją wartość. Udało się utrzymać rentowność. Szpital jest w dobrej kondycji finansowej. Wynik finansowy w 2023 r. jest na poziomie 4 mln 215 tys. zł. Wskaźnik płynności finansowej jest powyżej 1 punktu, co oznacza, że szpital reguluje swoje zobowiązania. Na dzień 31 XII 2023 r. zobowiązania długoterminowe wynosiły 943 tys. zł. Wskaźnik zadłużenia ma tendencję spadkową.

Pracownicy szpitala są zatrudniani na podstawie umowy o pracę, na podstawie kontraktów i na podstawie umów-zleceń. Pośród zatrudnionych na umowę o pracę najwięcej jest pielęgniarek oraz ratowników. W omawianym okresie (2019-2023) nastąpił wzrost zatrudnienia osób z umową o pracę z 200 do 218. Zmniejszyła się za to liczba lekarzy zatrudnionych na umowę o pracę. W pozostałych zawodach medycznych zatrudnienie utrzymane jest na zbliżonym poziomie. Jest jedynie niewielki wzrost zatrudnienia opiekunów medycznych i techników. Wzrost zatrudnienia pielęgniarek i ratowników medycznych jest spowodowany zwiększonym zapotrzebowaniem w związku ze wzrostem ilości świadczeń. Pojawiła się nowa usługa – transport pacjenta z miejsca zamieszkania do poradni specjalistycznej. Pośród osób pracujących na umowę-zlecenie także są pielęgniarki (24), poza nimi osoby z niższego personelu – sprzątaczki, osoby z administracji, osoby z personelu średniego, a także lekarze. Pośród osób zatrudnionych na umowach kontraktowych dominującą grupą są lekarze, pielęgniarki oraz ratownicy medyczni. Średnia wieku wskazuje, że niestety personel się starzeje. Najstarszą grupą zawodową są położne. Ich średnia wieku wynosi 60 lat, u pielęgniarek – 54, u lekarzy – 51. "Najmłodszą" grupą zawodową są ratownicy medyczni. Pozytywnym objawem jest to, że ta wysoka średnia nie wzrasta. Korzysta się z pracy emerytowanych pielęgniarek, które po przejściu na emeryturę dorabiają do niej nadal pracując w szpitalu w zmniejszonym wymiarze godzin.

Wicedyrektor Jarosław Sosnowski podziękował staroście radzyńskiemu za wsparcie. Szpital otrzymał dotację na urządzenia robotyczne, na szykowaną przebudowę SOR-u, na oddział rehabilitacji. Na wyposażeniu szpitala jest specjalne laserowe urządzenie używany do rehabilitacji sportowców, używany do pomagania "zwykłym" pacjentom. Była też dotacja na USG dla oddziału ginekologicznego. Z własnych środków szpital przeprowadził modernizację sterylizatorni. Inną zmianą wprowadzoną w szpitalu było zainstalowanie monitoringu wejść i lądowiska. W ubiegłym i obecnym roku trwał i nadal trwa remont budynku administracji. Zakupiono nowe szafki. Poczyniono też zakupy sprzętu medycznego: siatkownicy dla pacjentów z poparzeniami oraz pompy uciskowej, urządzenia pomiarowe. Dzięki wsparciu sponsorów zakupiono nową karetkę. W planach są zapasowe źródła prądu i wody, przebudowa ciągów komunikacyjnych, budowa nowej farmy fotowoltaicznej, modernizacja niektórych oddziałów.

Dyrektor mówił też, że problemem jest brak lekarzy. Nie chce im się dojeżdżać do Radzynia, dlatego trzeba im płacić więcej niż w Lublinie. Podziękował za współpracę Zarządowi Powiatu, Radzie Powiatu i Radzie Społecznej. Podsumowując powiedział, że szpital jest w dobrej sytuacji.

Po sprawozdaniu przyszedł czas na pytania i uwagi. Jako pierwszy głos zabrał starosta Szczepan Niebrzegowski, który stwierdził, że radni zawsze zgodnie wspierali szpital i że nie przypomina sobie, by ktoś głosował przeciw wsparciu. Podziękował dyrektorowi szpitala za jego pracę.

Radna Anna Szymala zapytała, czy nie ma planów zlikwidowania któregoś z oddziałów i jak wyglądają relacje dyrektora ze związkami zawodowymi. Dyrektor odpowiedział, że nie ma żadnych planów likwidacji któregokolwiek z oddziałów. Na pytanie o relacje ze związkami odpowiedział, że zasadniczo ma dobre kontakty z nimi poza jednym. Na posiedzeniach rady społecznej przychodzą przedstawiciele jednego ze związków.

Radny Jakub Jakubowski zapytał, czy pacjenci są pytani o stopień zadowolenia ze świadczonych usług, dodając, że są przeprowadzane takie badania. Dyrektor odpowiedział, że sprawozdanie ma zasadniczo charakter finansowy, jedynie dodatkowo uzupełnione o informacje ogólnie o działalności. Obiecał radnemu, że przedstawi kiedyś raport w interesującej go kwestii.

Radny Tadeusz Sławecki nawiązał do fragmentu wystąpienia dotyczącego rodzenia przez kobiety z powiatu radzyńskiego w szpitalach w innych miastach i poprosił o rozwinięcie tematu. Dyrektor odpowiedział, że szpital w Białej Podlaskiej ma "położnictwo drugiego poziomu", bardziej rozwinięte. Podobnie jest w Lubartowie. W Radzyniu jest zwykły oddział ginekologiczny bez neonatologii. Dlatego w wypadku jakiegokolwiek zagrożenia rodzące są kierowane do innych szpitali. Wejście na wyższy poziom wymagałoby ściągnięcia dodatkowej kadry. W Lubartowie przeprowadzono modernizację za wiele milionów złotych. Poza tym, jak wyjaśnił dyrektor, nawet ten poziom pierwszy wymaga pewnej modernizacji, bo sam oddział pamięta lata 80. i ma odpadające płytki. Na razie trzeba w ogóle ten oddział utrzymać, a potem ewentualnie zacząć rozwijać.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

ZuzaZuza

1 1

Artykuł na poziomie "rozprawki dziecka z podstawówki", napisany językiem potocznym z infantylnymi wstawkami i stwierdzeniami.
Zero profesjonalizmu, kto to opisywał??? 05:34, 07.05.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu radzyninfo.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%